English  
   
 
ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üyelik
Şifremi Unuttum

Site içi arama
Trafik Ürün

 

 

 

                   ZORUNLU KARAYOLLARI MALİ SORUMLULUK SİGORTASI

(TRAFİK SİGORTASI)

Motorlu aracın işletilmesi sırasında, üçüncü şahısların ölümü, yaralanması ve maddi zararlara sebebiyet verilmesi halinde, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu' na göre işletene düşen hukuki sorumluluğu teminat altına alan zorunlu bir sigortadır.


Trafik poliçesi işleten adına düzenlenir. Araç sahibi olan veya mülkiyeti muhafaza kaydı ile satışta alıcı sıfatıyla sicilde kayıtlı görülen veya aracını uzun süreli kiralanma veya rehni gibi hallerde, kiracı ve rehin alan kişi İŞLETEN olarak tanımlanır.


Aracın işleteninin değişmesi halinde, poliçe aracı satın alan kişi adına devir olabilir. İşletenin aracı değiştirmesi halinde, kullanım şekli aynı olmak şartıyla araç değişikliği yapılabilir. Trafik sigorta poliçesi 1 aydan az olmamak kaydıyla en fazla 1 yıllık düzenlenir. Türkiye sınırları içinde geçerli olup primi peşin olarak ödenir.Poliçe süresi içinde Trafik sigorta teminatları ve primleri artırılır ise, süresi devam eden poliçelere sahip işletenler, sigorta şirketlerine başvurarak yeni teminat ve primler üzerinden Trafik sigorta zeyilnamelerini (ek belgelerini) almak zorundadırlar.

 

Yazdır      Tavsiye Et

Powered by :  Polisoft Resmi Sitesi
Lütfen Bekleyiniz...