English  
   
 
ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üyelik
Şifremi Unuttum

Site içi arama
Nakliyat Ürün

 

 

 

NAKLİYAT SİGORTALARI

 

  •     Emtia Sigortaları
  •     Kıymet Sigortaları
  •     Tekne Sigortaları
  •     Yat Sigortaları
  •     Gemi İnşaat Sigortaları

 

 

 

NAKLİYAT SİGORTALARI

 

·      Emtia Sigortaları

 

 

İşletme faaliyetleri, çeşitli türde emtianın satılması ve alınmasını gerektirebilir. Bu faaliyetler sırasında hareket halindeki emtianın zarar görme riski bulunmaktadır.

 

Uluslararası ve yurtiçi emtia nakliyatında kara, hava, deniz ve demiryolu taşımaları esnasında meydana gelen kazalar, hırsızlık, yükleme-boşaltma hasarları, doğal afetler vb. olası riskler Emtia Nakliyat Sigorta Poliçesi ile teminat altına alınır.

 

 

 

 

Emtea Nakliyat Sigortalarında teminat kapsamı, taşımanın yapılacağı araç türüne göre değişmekle birlikte genel olarak üç başlık altında toplanır:

 

 ·      Tam Ziya

·      Geniş Teminat

·      Dar Teminat

 

Bu teminatların kapsamları poliçelere eklenen klozlarla belirlenir. Uygulamada tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Londra Sigortacılar Enstitüsü klozları kullanılmakta veya bunlara atıfta bulunulmaktadır.

 

·      Kıymet Sigortaları

 

Özel ve tüzel şahısların sahibi bulundukları veya muhafaza ettikleri kıymetli evrak (bono, çek, hisse senedi, tahvil, poliçe vs.) ile külçe altın, gümüş para ve efektiflerin nakli sırasında oluşabilecek rizikolar Kıymet Nakli Poliçesi ile güvence altına alınır.

 

·      Tekne Sigortaları

 

Bu sigortanın konusu gemidir. Gemi terimi içine geminin gövde (tekne) kısmı ile makine ve teçhizatı dahildir.

Tekneler işlevlerine göre çeşitli türlere ayrılırlar. Her bir tekne riziko olarak farklı nitelikler taşımaktadır.

Tekne Sigortalarının kapsamı Londra Sigortacılar Enstitüsü Tekne Klozları ( Institute Clauses - Hulls) ile belirlenmektedir. Teminat türleri genel olarak üç ana başlık altında toplanmaktadır :

 

·      Tam Ziya

·      Geniş Teminat

·      Dar Teminat

 

 

 

 

·      Yat Sigortaları

 

Denizde, karada, tamirde, çekek yerinde veya depoda iken yatınızın gövdesi, motor veya makineleri, servis botları, donanım ve ekipmanını çeşitli rizikolara karşı temin eder. Üçüncü şahıslara verilecek maddi ve bedeni zararlar da bu sigortanın kapsamı içindedir.

Tekne Sigortalarının kapsamı Londra Sigortacılar Enstitüsü Yat Klozlarıyla belirlenmiştir

 

·      Gemi İnşaat Sigortaları

 

Gemi İnşaatı tamiri veya tadiliyle ilgili rizikoları temin eder. Sigortanın konusu yeni inşa edilen bir gemi olabileceği gibi tamir veya tadil edilen bir gemide olabilir.

 

* Gemi inşaat Sigortalarında teminat kapsamı Institute Clauses for Builders Risks (Gemi İnşaatlarına özgü Londra Sigortacılar Birliği Klozları) ile belirlenmiştir.

 

Yazdır      Tavsiye Et

Powered by :  Polisoft Resmi Sitesi
Lütfen Bekleyiniz...